HAFTALK HİSSE BÜLTENİ 05.12.2016

Gizmen Nalbantlı  |  Aralık / 2. Hafta
Yeni Haftaya Başlarken
 İtalya "Hayır" dedi
Pazar günü gözler İtalya’da yapılan Anayasa referandumundaydı. Referandum sonucu anketlere paralel olarak “hayır” yönünde oldu. Sonuçların ardından İtalya Başbakanı Renzi istifa edeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı’nın istifasını kabulü sonrası yeni hükümetin kurulması sorunların derinleşmesini önler. Ancak bir erken seçim gündeme gelirse hem paritenin hem de endekslerin sert bir şekilde düştüğünü görebiliriz. Olası bir erken seçimde 5 Yıldız Hareketi seçimi kazanma riski gündeme gelecek. Son yapılan anketlerde 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile Renzi’nin partisi Demokratik Parti’si (PD) başa baş durumunda gözüküyor. Cumhuriyetçi olan 5 Yıldız Hareketinin seçimi kazanması ile İtalya’nın Euro’dan çıkma ihtimali gündeme gelebilir.
Kurun Ateşi Düşmüyor
Aralık ayına kurda yeni rekor seviye ile girdik. Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin düşmesi gerektiğini ifade etmesi sonrası 3.5920 yeni zirve oldu. FED’in faizi artışı yaklaşırken, dolar değer kazanmaya devam ediyor. TL ise içerideki yaşanan siyasi gelişmelerin etkisiyle negatif ayrışmaya devam ediyor. Bu hafta gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybı TL’de. Brezilya Real’i ise Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimi ile birlikte TL’den sonra en çok değer kaybeden para birimi oldu. Sabah saatlerinde gelen enflasyon rakamları ise beklentilerin altında açıklansa da önümüzdeki dönemde gerek kurdaki yükselişin gecikmeli etkisi gerekse petrol, alkol ve tütün fiyatlarındaki artış ile birlikte yeniden yükseliş görülecektir.
ABD Ekonomisi Güçleniyor
3.çeyrek büyümesinin ilk revizesi %3.2 ile oldukça güçlü gelen ABD’de Cuma günü istihdam verileri açıklandı. Tarım dışı istihdamın 180K olarak açıklanması beklenirken veri beklentilerin hafif altında 178K olarak açıklandı. İmalat sektörünün veriye katkısı ise -4 bin kişi olarak gözükmekte. Aylık 150 bin kişinin üzerinde işgücüne katılımının ABD ekonomisi için iyimser görünümün sürmesini sağlayacağı göz önünde bulundurulursa istihdam cephesindeki kuvvetli duruşun devam ettiği ifade edilebilir. Geçtiğimiz dönem beklentilerin üzerinde artış göstererek doları destekleyen ortalama saatlik kazançlar bu kez yüzde 0.1’lik bir daralma yaşadı. Yıllık bazda ise yüzde 2.5’luk artış ivmesi hala korunuyor. İşsizlik oranında ise yüzde 4.9’dan 4.6’ya gerileyen bir veri ile karşılaştık. İşgücüne katılım oranındaki gerilemenin etkisiyle de düşüş gösteren işsizlik oranı ABD istihdam piyasalarına olan güveni bir kez daha perçinledi.
 BİST 100
Endekste 74 bin 200-74 bin 500 bölgesinin altında satış baskısı devam edebilir. Bu hafta takip edilecek önemli seviye 72 bin 400. Bu seviyenin kırılması durumunda satış baskısı hızlanabilir. Sırasıyla 70 ve 68 bin seviyeleri görülebilir.
Destekler 72.400 70.000 68.000 Dirençler 74.500 75.000 76.100
ENDEKS 30 KONTRAT
Vadeli 30 kontratında yükseliş için 90 bin 600 üzerinde kapanışlar görmeliyiz. Bu bölgenin altında satış baskısı devam edebilir. 90 bin ve 88 bin 200 seviyeleri haftanın önemli destekleri. Satış baskısının güçlenmesi durumunda ise 85 bin görülebilir. 90 bin 600 üzerinde kapanışlar görmemiz durumunda ise 91 bin 500 ve 92 bin seviyeleri görülebilir.
 Destekler 90.000 88.200 85.000 Dirençler 90.600 91.500 92.000
USDTRY
Kurda 3.4750-3.4850 bölgesinin üzerinde kaldığımız sürece yükseliş devam edebilir. Kurda yukarısı için tahmin yapmak artık zor. Fibonacci 261.8 seviyesi olan 3.75 bölgesi yıl sonuna kadar görülebilir.
Destekler 3.5000 3.4850 3.4700 Dirençler 3.5500 3.5800 3.6000
GÖSTERGE TAHVİL
Gösterge tahvil faizi geçtiğimiz haftaki kısa düşüş sonrası yeniden %11 seviyesine dayandı. %11’in üzerinde hareketin devam etmesi endeks üzerindeki negatif algının devam etmesine neden olacaktır.
Şirket Haberleri
ZOREN: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 01.12.2016 tarihli toplantısında Osmangazi EDAŞ ve Osmangazi EPSAŞ’ın ana hissedarı Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş.’nin tüm hisselerinin Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devredilebilmesine onay verdi.Devir işlemlerinin tamamlanması ile Zorlu Grubu Türkiye elektrik dağıtım sektöründe yerini almış olacak. Osmangazi EDAŞ ve EPSAŞ Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde 1,5 milyonu aşkın sayıda aboneye dağıtım ve perakende satış hizmetleri sunuyor.Kurul, 01.08.2013 tarihli toplantısında alınan Karar ile Şirketlerin yönetiminde yaşanan zaaflar ve problemler nedeniyle 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun (Kanun) 16 ncı maddesi üçüncü fıkrası kapsamında tedbiren Şirketin mevcut yönetim kurulu üyelerine görevden el çektirmiş ve yerlerine yeni yönetim kurulu üyeleri atamıştı. Şirket hisselerinin devrinin tamamlanması ile beraber, kısa süre içerisinde EPDK tarafından alınan tedbirlerin kaldırılması bekleniyor.
GEDİZ Gimsan Gediz İplik 29/11/2016 tarihi itibari ile Ümraniye/ istanbul adresinde faaliyet gösteren Kıraç Tekstil'e ait aylık 75.000 metre üretim kapasiteli dar dokuma tesisini kiralama yöntemi ile devraldı. Şirket aynı tarih itibari ile şirketin, konfeksiyon lastiği, polyester şerit, ayakkabı lastiği, toka ve kolon lastiği ürünlerinin üretim ve satış faaliyetine başladığını bildirdi.
TRNSK:Borsa İstanbul, Transtürk Holding paylarının, Borsanın 30/11/2015 tarihli duyurusu ile faal hale gelmesi için 30/11/2016 tarihine kadar süre verilen Şirketin, Tekno Tasarım San. ve Tic. A.Ş.'ye %30 oranında iştirak etmesine ilişkin 25/10/2016 tarihli özel durum açıklaması dikkate alınarak, Yakın İzleme Pazarında işlem görmeye devam etmesine karar verdi.
TTKOM:Türk Telekom'un çoğunluk hissedarı Oger Telecom, şirketin 27,12 milyon adet D grubu hisselerinin satış işlemine başladığını açıkladı. Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, İşlemin borsada işlem gören hisselerle sınırlı olduğunu belirten Oger Telecom, Telekom'daki yüzde 55'lik hissedarlık üzerinde bir değişiklik olmadığını kaydetti. Satış işleminin ardından Oger Telecom'un borsada işlem gören Türk Telekom sermayesindeki payının sıfıra düşeceği belirtildi.
VERTU: Anel Elektrik'in, aktifinde bulunan Anel Telekomünikasyon hisselerinin tamamının Acredo Technology'e satışı, Acredo BV tarafından 30/11/2016 tarihi itibariyle gönderilen yazı da, gelişmekte olan ülkelerin kurlarındaki ve borsalarındaki gelişmeler nedeniyle iptal ettiğini bildirmesi ile sonuçsuz kaldı.
TTKOM: TTNET Kurumsal İş Birimi CEO'su Mehmet Ali Akarca 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türk Telekom Grubundaki görevinden ayrılma kararı almıştır. Sorumluluklarını Şirketimiz Genel Müdürü/CEO Boulos H.B. Doany yürütecektir. Mehmet Ali Akarca'ya şirketimize yaptığı değerli katkılar için içtenlikle teşekkür ediyor, bundan sonraki kariyerinde başarılar diliyoruz.
 
SAFGY: Yönetim Kurulumuzca Kurlarda görülen aşırı dalgalanmalar neticesinde kiracılarımıza destek olmak amacıyla AKASYA ACIBADEM ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ'ndeki mevcut kiracılarımızdan, münhasıran kira bedellerini kira sözleşmelerinde öngörülen süre ve esaslar dahilinde gecikmeksizin muntazam ödeyen ve Şirketimiz ile hukuki uyuşmazlık içerisinde bulunmayan kiracılarımız arasından Şirketimiz tarafından ihtiyari olarak belirlenecek kiracılarımıza 01/12/2016 - 31/12/2016 tarihleri arasındaki bir aylık kira dönemi ile sınırlı olarak uygulanmak kaydı ile a) Kira sözleşmelerinde öngörülen ödeme tarihindeki A.B.D dolar kurunun 3,00 TL olarak belirlenmesine, (belirlenen kurun kira bedellerinin tenzili ve/veya kira sözleşmesininuyarlanması olarak değerlendirilmemesi şartı ile)b) Kira bedellerinin bu şekilde tespit edilmek sureti ile kiracılarımızdan tahsil edilmesineKarar verilmiştir.
ORGE: Şirketimiz ile işveren Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş. arasında Epique Island Projesi kapsamında yürütülmekte olan tüm elektrik taahhüt işlerinin yüklenimi konusunda, projenin 1. Etabına ait 42 adet villanın bina içi elektrik işleri ve 1. Etap elektrik altyapı işleri için 10.582.322,00 TL+KDV tutarlı sözleşme bedeli üzerinden anlaşma sağlanmış bulunmaktadır. Bu etabın 31.05.2017 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır.Projenin ilk etabında bulunan 42 adet villa dışında, projenin 2. Etabı olarak adlandırılan kısmında bulunan 32 adet villanın da elektrik tesisat işleri, Şirketimiz tarafından, 1. Etap sözleşme birim fiyatları esas alınarak yapılacaktır."
CCOLA: Coca-Cola Şirketi ve Coca-Cola ürünlerinin Filistin’deki şişelemesini ve dağıtımını yapan National Beverage Company (NBC) 20 milyon dolarlık yatırım ile Filistin’deki 4. fabrikasını Gazze’de açtı. Resmi açılışı yapılan Gazze fabrikası ile birlikte Coca-Cola sisteminin Filistin’de sağladığı doğrudan istihdam 600 kişiye ulaştı. Filistin’de toplumsal kalkınmanın da önemli bir çözüm ortağı olan NBC, Coca-Cola Vakfı ile birlikte suya erişim ve gençlerin istihdamına odaklanan toplumsal kalkınma projelerine de 1,3 milyon dolar yatırım yapacak.
Hisse Önerileri
BİM
2016 yılının 3.çeyreğinde son yeni yılın en yüksek kar rakamını açıklayan şirketin, operasyonel karlılığı dikkat çekiyor. Şirketin satışları beklenilen düzeyde artmasa da çeyreklik bazda %13.7 artışlar 5.06 milyar lira satış geliri elde edildi. Şirketin faaliyet karı %12 artarken, brüt kar marjındaki yükseliş karlılığı artırmaya devam ediyor. TL’deki değer kaybı sonrası önümüzdeki yılın ilk aylarında görülmeye başlanacak olan enflasyon artışı şirketin ciro büyümesini artıracaktır. Borçsuz yapısı ve düşük kur riski nedeniyle Türk Lirası ve Faiz oranlarında olası dalgalanmalara karşı güçlü yapısı ile dikkat çeken Bim hisselerinin 2017 yılında satış ve karlılıkta iyi performans sergileyeceğini düşünüyoruz. Bim için 51.50 hedef fiyat ile %8 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.
AKÇANSA
Genel olarak Marmara Bölgesine faaliyette bulanan Akçansa, üçüncü havaalanı, kanal istanbul ve devam eden kentsel dönüşüm projelerinin çimento talebini karşılıyor. Düşük enerji maliyetlerinden faydalanmaya devam eden şirket, Çanakkale tesisinde kapasite artışına gitme yönünde yasal süreçleri tamamlamasına karşın nihai yatırım kararını henüz almadı. Bu kararın alınması hisse fiyatına olumlu yansıyabilir. Şirketin gelirlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %2lik bir düşüş olsa da faaliyet karı, düşük maliyetli hammaddelerin kullanılması sonucu iyileşme gösterdi. Borç geri ödeme gücünün yüksekliği, sektöre göre cazip çarpanları ve çimento talebinin artıracak yeni projeler ile önerdiğimiz hisse listesinde olan Akçansa için 14.50 hedef fiyat ile yüzde 14 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.
 

Sentiment

Piyasa_Hareketlilik

2020 Yılı 3. Çeyrek Forex İşlemleri Müşteri Kâr/Zarar Oranı: 30,34% / 69,66%

Her zaman, her yerde...
Forex Pusula her zaman seninle!

Çok Yakında...

right_sec_mobile_app

Forex Pusula'nın Görüşü

 Yatırımcılarına destek olmak amacıyla, günlük, haftalık, veri sonrası analizlerini yazılı ve video analiz olarak sunar. 

RİSK UYARISI

2020 Yılı 3. Çeyrek Forex İşlemleri Müşteri Kâr/Zarar Oranı: 30,34% / 69,66%
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Copyright © 2015  Forex Pusula // Forex analizleri; IşıkFX Araştırma Ekibi tarafından hazırlanmaktadır.

  • ForexF
  • EndekslerE
  • EmtiaE
        Geri