Hisse Analiz

HAFTALIK HİSSE BÜLTENİ 19.12.2016

Gizmen Nalbantlı  |  Aralık / 4. Hafta
Yeni Haftaya Başlarken

 FED 2017'de Şahinleşebilir
Yılın son toplantısında 25 baz puan faiz artıran FED, bize dejavu yaşattı. Faiz artışından çok gözler nokta tahminlerdeydi. Eylül ayı toplantısında 2017 yılı için 2 faiz artışı öngören üyeler, Aralık ayı toplantısında ise 2017 yılı tahminlerini 3 faiz artışına revize etti. Toplantı sonrası açıklamalarda genel olarak ekonomiye dair olumlu bir tablo çizildi. Ancak büyüme ve enflasyon tahminlerindeki revizeler oldukça düşük. Trump’ın teşvik paketinin büyüme ve enflasyona yapacağı etki tahminlerde gözükmüyor. Trump’ın 20 Ocak’ta koltuğa oturmasıyla birlikte daha net bir görüntü ortaya çıkacak. Önümüzdeki yılın ilk iki çeyreğinin ekonomik aktivitesi, Trump’ın ekonomi politikalarının sonuçlarını görmek için yeterli olacaktır. Mart toplantısında ise hem mali teşviklerin FED için anlamı hem de büyüme ve enflasyona yapacağı etki revizyonlarda daha net bir şekilde görülebilir. Bunların devreye girmesi ve istihdam piyasasına katkı yapacağı algısının oluşması ile birlikte FED önümüzdeki yıl daha şahin olabilir.
 Gözler TCMB'de
Fed’in faiz artırım kararı sonrası dikkatler yurtiçine, TCMB’nin Salı günü vereceği faiz kararına çevrilmiş durumda. Geçen ay sürpriz olarak nitelendirilebilecek bir karar ile faiz artırımına giden TCMB’nin bu hafta da hem koridorun üst bandını hem de politika faizini 25 baz puan artırması bekleniyor. Banka ayrıca, geçen ay olduğu gibi zorunlu karşılık oranlarında da düzenlemeye gidilebilir. Geçtiğimiz hafta gelişmekte olan piyasalar raporu yayınlayan JP Morgan, Türkiye’de siyaset ve politika belirsizliğinin TCMB’yi politika faizini 50 baz puan artırmaya zorladığını hatırlatarak, kurda oynaklığın devam etmesi halinde TCMB’nin bu ayda faiz artırımına gidebileceğini açıkladı.
 Yıl Sonu Dolar/TL Beklentisi 3.46
Geçtiğimiz hafta TCMB beklenti anketi açıklandı. Ankete göre, yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 7.8’den yüzde 7.69’a gerilerken, 12 aylık enflasyon beklentisi yüzde 8.04’e yükseldi. Bir önceki anket döneminde yüzde 2.9 olan yıl sonu büyüme beklentisi ise yüzde 2.6’ya gerilerken, 2017 yılı beklentisi yüzde 3.3’ten yüzde 3.2’ye düştü. Yılsonu Dolar/TL beklentisi ise 3.3369’dan 3.4600’ya yükseltildi.
BİST100
Endekste ise 78 bin 200-78 bin 500 bölgesinin altında kaldığımız sürece satış baskısı devam edebilir. Yükseliş trendi BİST100’de 73-74 bin bölgesine denk geliyor. Bu bölgenin altında haftalık kapanış olması durumunda satış baskısı sertleşebilir. Dolar bazındaki 7.5 senelik dip noktası olan 2.07 seviyesi, endekste ise 66-68 bin bölgesi görülebilir.
Destekler 77.200 76.100 74.000 Dirençler 78.200 79.300 80.000
ENDEKS30 VADELİ
Vadeli 30 kontratında Cuma günü 95 bin 675 seviyesini gören kontrat günü seans sonuna doğru gelen satış baskısıyla %0.24 düşerek 95 bin 100’den kapadı. 95 bin 500 ve 96 bin 800 seviyeleri önemli dirençler. Bu seviyelerin altında satış baskısı devam edebilir.
Destekler 95.000 93.500 91.700 Dirençler 95.500 96.800 98.500
USDTRY
Merkez Bankası bu haftaki toplantıyı pas geçeceğini düşünüyoruz. MB faizi sabit bırakırsa doların küresel artışı ile birlikte yükselişin yılsonuna kadar devam etmesini bekliyorum. Önümüzdeki hafta 3.60’ın üzerinde kapanış yapabilirsek yılsonu kapanışı 3.70-3.75 bölgesinde olabilir. Merkez Bankası’nın küçük faiz artışı yapması durumunda ise kurda kısa bir geri çekilme olabilir. 3.30-3.35 bölgesinin altını beklememekle birlikte seneyi 3.40-3.45 bölgesinde kapatabiliriz.
Destekler 3.4850 3.4500 3.4050 Dirençler 3.5080 3.5500 3.6000

GÖSTERGE TAHVİL
Gösterge tahvil faizi geçtiğimiz haftaki sert yükseliş sonrası %11 seviyesinin altına geriledi. Yüzde 11.60 kritik seviye. Buranın geçilip geçilmemesi çok önemli.
Şirket Haberleri
OTKAR: Otokar, İran firması OGHAB ile ürün gamında yer alan Navigo araçlarının CKD satışı ile OGHAB tarafından teknoloji ve lisans kullanımına yönelik sözleşme imzaladı. Sözleşme 3 yıl için imzalanmış olup, 2 yıl uzatma opsiyonu bulunmaktadır. Bugünkü koşulların geçerli olması halinde şirket yıllık yaklaşık 50 milyon TL ciro elde edilmesinin söz konusu olabileceğini belirtti.
OZBAL: Özbal Çelik Boru tarafından KAP'a yapılan açıklamada, mali durumun ileriye dönük olarak sürdürülemez olduğu görüldüğünden yeniden yapılanma gereği doğduğu bu nedenle, aynı sektörde, şirketle tamamen aynı işi yapan Erciyas Holding A.Ş. çatısı altında faaliyet gösteren grup şirketi olan Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş. ile devir yolu ile birleştirilmesine karar verildiği bildirildi.
GSRAY: Galatasaray Kulübü'nün aralık ayı olağan divan kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Galatasaray'ın mali tablosu ile ilgili açıklamalarda bulunan Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Eşref Alaçayır, 30 Eylül 2016 itibarıyla kulübün toplam borcunun 1 milyar 623 milyon TL, alacaklarının ise 545 milyon TL olduğunu söyledi. Konsolide borç alacak farkının ise 1 milyar 78 milyon TL olduğunu dile getiren Başkan Yardımcısı Alaçayır, son dönemdeki borç artışının kur farkı ve faizler yüzünden olduğuna dikkat çekti.
FRIGO: Frigo-Pak Gıda tarafından KAP'a yapılan açıklamada, Mayıs ayından bu yana dünyadaki ekonomik konjonktüre bağlı olarak, ihracat yüklemeleri dolayısıyla yavaşlayan tahsilatları nedeniyle bayram tatili sırasında bazı ödemelerde temerrüde düşülmesi sonucu haciz uygulama tehdidi sonucu şirket varlıklarının talan olmaması amacıyla 08.07.2016 tarihinde iflas erteleme ve ihtiyati tedbir kararı almak için müracaat edilen mahkemece duruşmanın 08/02/2017 günü saat 14:10'a bırakılmasına karar verildiği bildirildi.
ODAS: Madenlerinde ki sahaların genişletilmesi için ÇED Raporu'nun hazırlanmasına yönelik sürecin vakit kaybedilmeden başlanılmasına karar verdi. Şirket KAP'a yaptığı açıklamada madenleri ile ilgili detaylı bilgi verdi.
TUCLK: Tuğçelik Alüminyum, Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş ile yapılan görüşmeler neticesinde, Manisa'da bulunan Vestel Beyaz Eşya A.Ş Fabrikasına, parça üretimi yapılması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlandığını bildirdi.
MNDRS: Tan Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yatırımı başarı ile tamamlanarak Eylül 2014 tarihinde işletmeye geçmiş olan 9,6 MWe Aliağa RES/İzmir tesisimiz kapsamında yürütülen kapasite artışı çalışmaları son aşamaya gelmiş olup, kısa zaman içerisinde toplam kapasitenin iki katına çıkartılarak 19,2 MWe kurulu güçte işletmeye geçilmesi planlanmaktadır. Tan Elektrik Üretim A.Ş. bünyesindeki diğer projemiz olan 20 MW Gaziemir RES/İzmir projesinin yatırım süreçleri kapsamında ÇED süreci başlatılmıştır.Bağlı ortaklılarımız, yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettikleri elektriğin satışı hususunda ABD Doları bazında sabit fiyat garantisi veren YEK destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) faydalanmayadevam etmektedir. Yatırımlarımızda yerli ekipman kullanımına azami özen gösterilmekte ve yerli aksam kullanımından dolayı verilen ek katkıdan faydalanılmaktadır.
KIPA: Şirketimizin 10 Haziran 2016 tarihli özel durum açıklamasında, Şirketimiz ile Tesco Overseas Investments Limited ("Satıcı") arasında, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.'nin Satıcı'ya ait olan şirket toplam sermayesinin yaklaşık %95,50'sini temsil eden paylarının satın alınması amacıyla 10 Haziran 2016 tarihinde pay alım satım sözleşmesi imzalandığı bildirilmişti.21 Haziran 2016 tarihli özel durum açıklamamızda ise, gerekli yasal iznin alınması için Rekabet Kurumu'na başvuru yapıldığı belirtilmişti. 19 Ağustos 2016 ve 17 Ekim 2016 tarihli açıklamalarımız ile de, ilgili sürecin devam ettiği bilgisi paylaşılmıştı.Konu hakkında Rekabet Kurumu'nun değerlendirmesi devam etmekte olup, konuya ilişkin yeni bir gelişme olduğunda kamuoyu ilgili mevzuat çerçevesinde bilgilendirilecektir.
DOHOL: Yönetim Kurulumuz, 16 Aralık 2016 tarihinde (bugün) Şirketimiz'in sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle, 36.000.000 Türk Lirası'ndan 51.000.000 Türk Lirası'na artırılmasında, sermaye artırımının Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin 16 Aralık 2016 tarihinde (bugün) gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda onaylandığı da görülmek suretiyle, Şirketimiz'in iştirak payına isabet eden 15.000.000 Türk Lirası tutarındaki yeni pay alma hakkının tamamen kullanılmasına ve gerekli işlemlerin ifası ile ilgili mercilere bildirimde bulunulması hususunda Şirketimiz Yönetimi'nin yetkili ve görevli kılınmasına, karar vermiştir.
Hisse Önerileri

SODA SANAYİ
Soda külü, soda kimyasalları ve krom kimyasalları üreten ve 4 ülkede faaliyet gösteren şirket Avrupa’da 4.büyük soda üretici konumunda. Krom kimyasalları üretiminde ise dünya lideri olan şirket 75’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Düşük borçluluğu ile ön plana çıkan Soda Sanayi, yüksek nakit üretme kabiliyeti, yabancı yatırımcı ilgisi, yüksek temettü verimi ile ön plana çıkıyor. Enerji verimliliği ve kapasite artışı yatırımlarına devam ederken 1Ekim tarihinden itibaren doğalgaz fiyatlarına uygulanan %10’luk indirim marjlar üzerinde destekleyici olacaktır. Satış gelirlerinin döviz cinsinden maliyetlerinin ise TL cinsinden olması nedeniyle TL’deki zayıflamadan olumlu etkilenen şirket, kur farkı geliri yaratarak net kara katkı yapmaktadır. 712 milyon TL döviz fazlası olan Soda sanayi için 5.20 hedef fiyat ile yüzde 7 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

ENKA İNŞAAT
Enka İnşaat’ın taahhüt tarafındaki toplam birikmiş iş yükünün %10’dan fazlası ve portföyünün çok büyük kısmı Rusya’da. Rusya'da bulunan ticari gayrimenkullerin ( 337k metre kare ofis ve 276k metrekare kiralanabilir mağaza alanı) konsolide faaliyet karına katkısı %35 düzeyinde. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ve petrol fiyatlarındaki yükselişten olumlu etkilenen şirket, güçlü net pozisyonu ile dikkat çekiyor. Net döviz pozisyonu 3.4 milyar TL olan şirket TL’deki zayıflamadan olumlu etkilenen şirketlerden. Ayrıca Enka İnşaat, enerji tarafında yap-işlet-modeliyle sahip olduğu 3.854MW’lik doğalgaz kombine çevrim santrallerinde 2018 yılının sonuna kadar sıkıntı yaşamayacak. 2017 yılı için önerdiğimiz hisselerden olan Enka İnşaat için 5.90 hedef fiyat ile yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.
 

Sentiment

Her zaman, her yerde...
Forex Pusula her zaman seninle!

Çok Yakında...

right_sec_mobile_app

Forex Pusula'nın Görüşü

 Yatırımcılarına destek olmak amacıyla, günlük, haftalık, veri sonrası analizlerini yazılı ve video analiz olarak sunar. 

RİSK UYARISI

2020 Yılı 2. Çeyrek Müşteri Kar/Zarar Oranı: 38,29% / 61,71%
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Copyright © 2015  Forex Pusula // Forex analizleri; IşıkFX Araştırma Ekibi tarafından hazırlanmaktadır.

  • ForexF
  • EndekslerE
  • EmtiaE
        Geri