Yazarlar

Ali Akbulut

Araştırma Uzmanı

Toplam İçerik 8

Makale 8

IşıkFX Akşam Bülteni 15.05.2019

Ali Akbulut  |  15.05.2019 16:48
15.05.2019 IşıkFX Akşam Bülteni
Jeopolitik Riskler Fiyatlamalara Etki Etmeye Devam Ediyor! 

Yurtiçinde Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinde binde 1 vergi alınırken bankalar arası döviz işlemlerinin ve döviz kredilerinin bu vergiden muaf olduğu açıklandı. Karar sermaye kontrolü açısından tedirginliğe yol açsa da alınan önlemin döviz alımını caydırma amaçlı olduğu ve değişiklik ile ilave vergi geliri yaratacağından bütçe artırıcı etkisi olacağını da belirtmekte fayda var. Benzer uygulama 1998 yılında tüm kambiyo muamelelerinde BSMV yine binde 1 olarak belirlenmiş, 2008 yılında sıfıra indirilmişti. Bunun dışında F-35, S-400 bileşkesinde ABD Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komitesi, Türkiye'ye F-35 teslimatının engellenmesini öngören bir harcama tasarının ön taslağını yayınladı. Konuyla ilgili daha önce çıkan spekülatif haberlerde Türkiye’nin S-400 alımını öteleyeceği belirtilmiş ve TL varlıkları iddialarla güç toplamıştı. Veri akışında ise Türkiye’de işsizlik oranı Şubat ayı için yüzde 14.7 olarak açıklandı. Data önceki aya göre değişim göstermezken bu ayki beklentilerin altında kaldığı görüldü. Yurtdışına baktığımızda ticaret görüşmelerinde ABD Hazine Bakanlığı Sözcüsü, Bakan Steven Mnuchin'in Çin'de yeni bir ticaret toplantısı için planlamayı yakın zamanda yapacağını söylerken Başkan Trump'ın Çin Devlet başkanı Xi ile Haziran sonunda Japonya'da yapılacak G20 zirvesinde bir araya gelmeyi planladığını hatırlattı. Bu arada Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ABD’nin ticaret anlaşmazlığını ticaret savaşı olarak tanımladığını, kendilerinin ise sadece savunma amaçlı hareket ettiklerini belirterek son gmrük tarifesinin kimsenin çıkarına olmayacağını ve ABD’nin doğru yola geri dönmesini umdukları bildirildi. Brexit meselesinde ise Britanya Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İşçi Partisi ile bir Brexit anlaşmasına varmanın imkansız olmadığını ve Britanya'nın ne bir erken seçime ne de Brexit referandumuna ihtiyacı olmadığını söyledi. Küresel riskler dışında jeopolitik risk unsurlarında da hareketli saatler yaşanıyor. İran, nükleer anlaşma çerçevesindeki bazı taahhütlerine uymayı resmi olarak durdurduğu açıklarken İran cephesinin daha önce gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda anlaşmadan çekileceğini ve AB ülkelerine 60 günlük süre verdiğini de hatırlatalım. Bunun dışında Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, dün ülkenin doğu-batı istikametindeki petrol boru hattında 2 pompa istasyonuna düzenlenen drone saldırılarının sadece Suudi Arabistan'ı değil, aynı zamanda global petrol arz güvenliğini ve dünya ekonomisini hedef aldığını bildirdi. Saldırıdan Yemen sorumlu tutulurken konuyla ilgili gelişmeler hem bölgesel riskleri hem de petrol fiyatlarındaki akıbeti belirleyebilir. Aynı zamanda yurtiçinde seçim belirsizliği ve S-400 meselesi ile hükümet ve TCMB’nin hamleleri, yurtdışında da ticaret savaşı ve Brexit sorunsallarından gelecek açıklamalar bağlı döviz çiftlerinde hareketliliğe neden olabilir. 

Dolar Endeksi

EURUSD

Euro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış istihdam, 2019'un ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 yükseldi. İstihdam, önceki yılın ilk çeyreğine göre de yüzde 1,3 artış gösterdi. Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ise yüzde 0.6 ile son 6 yılın en düşük büyüme rakamı olarak açıklandı. Euro bölgesi 1. Çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) yüzde 1.2 beklentiyle aynı açıklaması Euro tarafında değer kayıplarına neden oldu. ABD tarafına baktığımızda ise Perakende Satışlar Aylık bazda yüzde -0.2, Çekirdek Perakende Satışlar(Aylık) yüzde 0.1  ve Sanayi üretimi yüzde -0.5 ile geçtiğimiz yılın mayıs ayından bu yana açıklanan en düşük seviyelere gerilemesiyle beraber parite de gelen satış hareketini bir miktarda olsa kısıtladığını söyleyebiliriz.
Yine günün devamında ABD-ÇİN ticaret müzakerelerinden, Brexit ve İran Nükleer anlaşmasıyla ilgili gelebilecek haber akışları parite de volatil hareketlere neden olabilir.  
Teknik seviyeler; 
Dirençler: 1.1215-1.1240-1.1265- 1.1285-1.1300 
Destekler: 1.1160-1.1140-1.1125-1.1110-1.1080 

EURUSD

USDTRY
 
Güne Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın banka ve sigorta muameleleri vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin kararda değişikliği ile başladık. Buna göre Bankalar ve döviz bürolarında yapılacak döviz satışlarında binde 1 BSMV alınırken bankalar arası döviz işlemleri ve döviz kredileri bu vergiden muaf olduğu bildirildi. Bu durumun sermaye kontrolüne dair endişelerin doğmasına sebep olurken uygulamanın dolar alımına karşı önlem ve yeni verginin bütçe artırıcı etkisinin olacağını söyleyebiliriz. Bu arada TCMB brüt rezervinin bir haftada 361 milyon dolar arttığının raporlanması da önemliydi. S-400 konusunda da yalanlama yapılmasına rağmen piyasada genel bir erteleme beklentinin oluşması şuan için TL varlıklarındaki negatifliği sınırladığını belirtmekte fayda var. Bu yönüyle S-400 meselesi gündemdeki yerini korumaya devam ederken TCMB ve hükümet kanadından gördüğümüz manevraların bir benzeri halinde de kura ve TL varlıklarına yansımalarını görebiliriz. Öte yandan bugün açıklanan Şubat ayı işsizlik oranı yüzde 14.7 olarak açıklanırken veride önceki aya oranla yüzdesel bir değişim görülmedi ancak işsizliğin daha olumsuz devam edeceğine yönelik beklentilerden iyi açıklandı. Ticaret görüşmelerinde ABD tarafının söylemlerinde gözle görülür bir iyimserlik hakimken yine de gümrük tarifelerinin müzakereler için iyi bir araç olduğu yönünde genel bir görüşün hakim olduğunu söyleyebiliriz. Çin kanadı ise uzlaşmacı ancak herhangi bir anlaşmazlıktan da korkmayacağını belirten deklarasyonlarda bulunmaya devam etmekte. Konuyla ilgili gelecek açıklamalar hem küresel risk iştahında hem de kur tarafında etkisini göstermeye devam edebilir. Veri akışında ise Nisan ayı perakende satışlar verisi yüzde -0.2, çekirdek data yüzde 0.1 ile beklentilerin altında sonuçlandı. Geçtiğimiz ay daralma gösteren sanayi ve imalat üretimi verilerinde ise Mayıs 2018 tarihinden bu yana en düşük seviye gözlemlendi. Kur için teknik olarak 5.95-6.13 bandında seyir devam ederken bu seviyelerin yukarı ya da aşağı kırılmasıyla volatil hareket derinleşebilir. 
Teknik seviyeler; 
Dirençler: 6.0690-6.0850-6.1030-6.1300-6.1460 
Destekler: 6.0425-6.0140-5.9750-5.9525-5.9280 

USDTRY

GBPUSD

İngiltere cephesine baktığımızda güne Britanya Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın Britanya’nın erken seçime veya referanduma ihtiyacı olmadığı haber akışının devamında Euro Bölgesinden gelen büyüme datası beklentiyle beraber açıklanmasına ragmen büyümedeki kaygıları arttırarak paritede satış hareketini getirdi ve  İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox tarafından Brexit sürecine dair geri çekilme anlaşması önlerine geldiğinde parlamenterlerin brexit anlaşmasını gerçekleştirmemenin sonuçlarını düşünmelerini, cari patikayı devam ettirmek 50. Maddenin geri alınmasına veya anlaşma olmadan AB’den ayrılma anlamına geldiği sözleri paritede satış hareketlerini destekler nitelikteydi. ABD-ÇİN ticaret müzakerelerinden, Brexit ve İran Nükleer anlaşmasıyla ilgili ve Majör Merkez bankalarından gelebilecek haber akışları paritede volatil hareketlere neden olabilir.  
Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.2900-1.2915-1.2940-1.2960-1.2990 
Destekler: 1.2830-1.2810-1.2770-1.2740-1.2720 
  
  GBPUSD
  
  
BRENT PETROL 
Gün içinde Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) aylık raporuna göre global petrol arzının Nisan ayında 300 bin varil/gün azalırken OPEC’in ham petrol üretimi ise 60 bin varil artış kaydetti. OPEC’in üretim artışının Libya, Nijerya ve Irak tarafından tetiklendiğini belirten IEA ayrıca, 2019 yılı global petrol talebi artış beklentisini 90 bin varil/gün azaltırken OECD petrol stoklarının Mart ayında 25.8 milyon varil azaldığını kaydetti. Öte yandan Suudi Arabistan, önceki gün petrol boru hattında 2 pompa istasyonuna düzenlenen drone saldırılarından Yemen’deki ayrılıkçı Husileri sorumlu tutarken Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu saldırıların sadece Suudi Arabistan'ı değil, aynı zamanda global petrol arz güvenliğini ve dünya ekonomisini hedef aldığını bildirdi. Bu arada İran, nükleer anlaşma çerçevesinde bazı taahhütlerine uymayı durdurduğunu resmi olarak açıklarken İran’a karşı tutum ve yaptırımların hangi yöne evrileceği petrol üretimi ve dolayısıyla fiyatlara da etki edebilir. Veri akışında Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık stokları 8.600 milyon varil yükseliş kaydederek 15 Kasım haftasından bu yana en fazla artışa şahit olundu. Veri sonrası emtiada düşüş gerçekleşirken gün içinde de bu fiyatlamanın sınırlı etkileri gözlemlendi. Bugün ise Enerji Bilgi Yönetimi (EIA)’nın haftalık ham petrol stok ve üretim verileri açıklanacak. 
Teknik seviyeler; 
Destekler: 70.50-70.30-70.00-69.60-69.25 
Dirençler: 70.95-71.10-71.30-71.50-71.75 

Brent Petrol

ONS ALTIN

ABD-ÇİN ticaret müzakeresinin  devam ettiği bugün de sabah saatlerinde Başkan Donald Trump’ın ABD şirketlerinin Huawei’nin telekomünikasyon ekipmanları kullanımını yasaklaması üzerine çıkan haber akışlarıyla Borsalarda gelen satış baskısı son zamanlarda olduğu gibi bugünde aralarında ons altının da bulunduğu güvenli limanlara talebi arttırdığını görmekteyiz. ABD 10 Yıllık Tahvillerde yaklaşık olarak 1 buçuk ayın en düşük seviyelerine gerilemesi ve ABD 2 Yıllık Tahvil Getirisi de yüzde 2.16 altını görerek şubat 2018’den bu yana en düşük seviyeye gerilemesiyle beraber ABD Perakende Satışlar aylık bazda yüzde -0.2, Çekirdek Perakende Satışlar(Aylık) yüzde 0.1, Sanayi üretimi -0.5 ile  beklentilerin altında kalarak paritedeki 1300 seviyelerine kadar süren ons altın  hareketini desteklediğini görmekteyiz.  Günün devamın da  ECB ve FED gibi majör merkez bankası yetkililerinden gelebilecek açıklamalar Dolar endeksi ve Borsalarda yarabileceği fiyatlamaların etkilerini güvenli liman ürünlerinden Ons altın üzerinde fiyatlamalara neden olabileceğini ve bunun yanı sıra küresel risk unsurlarının bulunduğu ABD-ÇİN, Brexit ve İran Nükleer anlaşmasıyla ilgili gelebilecek haber akışları volatil fiyatlamalara neden olabilir.
Teknik seviyeler; 
Destekler:1297-1294-1292-1289-1286
Dirençler: 1302-1305-1309-1313-1316 Ons Altın

Paylaş

İlgili Haberler

Tüm Makaleleri Göster

Sentiment

Her zaman, her yerde...
Forex Pusula her zaman seninle!

Çok Yakında...

right_sec_mobile_app

RİSK UYARISI

2019 1.Ç. Müşteri Kar/Zarar 48,84% / 51,16%
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Copyright © 2015  Forex Pusula // Forex analizleri; IşıkFX Araştırma Ekibi tarafından hazırlanmaktadır.

  • ForexF
  • EndekslerE
  • EmtiaE
        Geri